​​​​​Auckland Curling Club

Auckland Secondary Schools Curling 2022

Final Standings

 

Mixed Team Trophy

1Mt Albert Grammar School

Jude Sheehan, Liam Baber, Sofia Skinner, Tahlia Petersen, Jack Millar
2Long Bay College

Emily Trigger, Callum Robson, Lexie Fisher, Riley Cooper, Kate McIntosh
3Massey High School

Leon Willy, Sophie Norman, Thaddeus Maloney, Ada Kim




 

Matthews Cup (Open Competition)

1Lynfield College

Oliver Procy, Stanley Long, Issy Mason, Evan Huang, Carey Chen
2Mt Roskill Grammar School

Oscar Cao, Celia Chanwong, Abraham Chanwong, Caitlin Jones, Mika Ting
3Papatoetoe High School

Maryanne Faleafa, Jermelia Talavou, Dhannis Nayagar, Emily Stephenson, Sione Hill-Tupou




 

Girls Team Trophy

1Lynfield College

Mei Matsuki, Silvia Kim, Charlotte Lai, Tammy Bi, Kareena Nand
2Epsom Girls Grammar School

Grace Phillips, Brooke Costello, Kai Liu, Lily Ross, Heranna Gu
3Massey High School

Lucy Ward, Arna Beros, Amber Honey, Alyssa Howes






 

Boys Team Trophy

1Mt Albert Grammar School

Max Shallard, Koru McDonald, Samuel Reeves, Riley Hobbs, Felix McElwee



 

Spirit of Curling Award

WinnersJack Millar, Tahlia Petersen (both Mount Albert Grammar School)
Runners UpWilliam Day (Lynfield College), Mika Ting (Mount Roskill Grammar School)



 

Novice Curling Champions Shield

1Massey High School

Lucy Ward, Arna Beros, Amber Honey, Alyssa Howes




Awards

  • Mixed – teams must adhere to an on-ice M-F-M-F or F-M-F-M line up throughout the competition
  • Open – all teams that do not qualify for the Girls, Boys or Mixed Divisions, or composite teams with players from multiple schools
  • Girls – teams must comprise all girls
  • Boys – teams must comprise all boys
  • Novice – the team of all first-year curlers with the best win/loss ratio
  • Spirit of Curling – voted by the athletes for having embodied sportsmanship and the Spirit of Curling throughout the competition


Results

Thursday 19th May

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A EGGS A000000

0
 EGGS Benedict110112

6
B MHS Jr Girls01002


3
 PHS 310100


2
C MAGS Jr Boys001111

4
 MRGS Sr A000000

0
D MHS Jr/Sr Mixed000102

3
 LBC Sweeping Beauties111010

5
E Training
 PHS Sr & MHS Jr Mixed












Thursday 26th May

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A MAGS Stone Cold210230

8
 PHS 2001001

2
B MHS Jr Mixed200034

9
 LC Iguanas022100

5
C EGGS A102000

3
 MRGS Sr A020521

10
D MRGS Jr Girls000101

2
 LC Whales121030

7
E Training
 MHS Jr Girls & MAGS Jr Boys














Thursday 2nd June

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A MHS Jr/Sr Mixed01200


3
 LC Curling Fries00023


5
B MHS Jr Mixed020000

2
 MAGS Stone Cold205411

13
C PHS Sr000112

4
 LC Iguanas222000

6
D EGGS Benedict010301

5
 MRGS Jr Girls002010

3
E Training
 PHS 3 & LC Whales














Thursday 9th June

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A LC Whales1000304
8
 EGGS Benedict0111050
8
B LBC Sweeping Beauties222101008
 PHS 2000010416
C LC Curling Fries112010

5
 MHS Jr Mixed000100

1
D MRGS Sr A00300


3
 PHS 302011


4
E Training
 LC Iguanas & MHS Jr/Sr Mixed














Thursday 16th June

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A LC Whales0


4


4
 MRGS Sr A
211



4
B MAGS Jr Boys2



3

5
 EGGS A
2131


7
C MRGS Jr Girls11
211

6
 MHS Jr Girls

0




0
D PHS 2012

1

4
 PHS Sr


02
2
4
E Training
 MAGS Stone Cold & LBC Sweeping Beauties














Thursday 23rd June

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A PHS 3







7
 MAGS Jr Boys







7
B PHS Sr
1





1
 MAGS Stone Cold2
4221

11
C MHS Jr/Sr Mixed







W
 MHS Jr Mixed







L
D EGGS Benedict


3



3
 MHS Jr Girls112
21

7
E Training
 MRGS Jr Girls & LC Curling Fries














Thursday 30th June

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A MAGS Stone Cold12421X

10
 MHS Jr/Sr Mixed




X

0
B MAGS Jr Boys

1
11

3
 EGGS Benedict21
1

1
5
C LC Whales
0



2
2
 EGGS A1
4211

9
D LC Iguanas




2

2
 LBC Sweeping Beauties11331


9
E Training
 PHS 2 & MHS Jr Girls














Thursday 7th July

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A LC Iguanas
1
15
1
8
 PHS 21
2

2

5
B LBC Sweeping Beauties2


33

8
 MHS Jr Mixed
221



5
C MRGS Jr Girls1111
2

8
 PHS 3



1
2
3
D LC Curling Fries22


1

5
 PHS Sr

111
1
4
E Training








 EGGS A & EGGS Benedict





















Thursday 28th July

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A EGGS A2212231
13
 PHS 3







0
B EGGS Benedict
11
0


2
 MRGS Sr A1

5
13
10
C MAGS Stone Cold335511

18
 LC Curling Fries







0
D MAGS Jr Boys







W
 MHS Jr Girls







L
E PHS Sr


3
22
7
 LBC Sweeping Beauties211
2


6














Thursday 4th August

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A MHS Jr Girls2

222

8
 LC Whales
02


1
3
B EGGS A1
3


1
5
 MRGS Jr Girls
3
211

7
C MHS Jr/Sr Mixed
23




5
 PHS 21

332

9
D PHS 31

231
18
 EGGS Benedict
03


5
5
E Training
 MHS Jr Mixed & LC Iguanas














Thursday 11th August

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A PHS Sr







W
 MHS Sr/Jr Mixed







L
B PHS 20


221
5
 MHS Jr Mixed
314



8
C MRGS Sr A0311

2
7
 MHS Jr Girls



21

3
D LBC Sweeping Beauties
1
1



2
 LC Curling Fries1
1
02

4
E Training
 LC Whales & MAGS Jr Boys














Thursday 18th August

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A PHS 2133




7
 LC Curling Fries


131

5
B MHS Jr Girls
1
25
1
9
 MAGS Jr Boys1
1

1

3
C



















D LC Iguanas







0
 MAGS Stone Cold111141

9
E Training
 MRGS Sr A & EGGS A














Thursday 25th August

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A MAGS Stone Cold1
0
3


4
 LBC Sweeping Beauties
1
1
2

4
B PHS 3







L
 LC Whales







W
C LC Iguanas




2

2
 MHS Jr/Sr Mixed22212


9
D EGGS A

1


1
2
 MHS Jr Girls02
011

4
E PHS SrL
 MHS Jr MixedW














Thursday 1st September - North Island Secondary Schools Curling Championship Finals Night


Thursday 8th September

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A



















B LC Whales







W
 MAGS Jr Boys







L
C MRGS Sr A
11132

8
 MRGS Jr Girls1






1
D LC Curling Fries

2112

6
 LC Iguanas12





3
E Training








 LBC Sweeping Beauties






















Thursday 15th September - Playoffs

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A MAGS Jr Boys







L
 LC Iguanas







W
B Massey Jr/Sr Mixed
1
12


4
 PHS 31
1

1

3
C MRGS Jr Girls

1




1
 PHS Sr13
311

9
D EGGzillas1
21



4
 PHS 2
2

111
5
E Training (open)
































Thursday 22nd September - Semi-Finals

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A MAGS Stone Cold5323



13
 Massey Jr Mixed



11

2
B Roskill Sr A




3418
 LC Whales02111


5
C LC Curling Fries1111



4
 LBC Sweeping Beauties



2


2
D EGGS Benedict1

2144
12
 Massey Jr Girls
02




2
E
































Thursday 29th September - Finals

 7pm (arrive at 6:30pm to assist with setup)
Sheet Team12345678Total
A PHS 31
1
12

5
 Massey Jr Girls
1
2

137
B LBC Sweeping Beauties


311

5
 MAGS Stone Cold221


1
6
C Roskill Sr A12



3
6
 LC Curling Fries

3214

10
D LC Whales11

2
2
6
 EGGS Benedict

01
2
14
E
































Standings